«تاریخ تحلیلی صدر اسلام» – حمید پورپاک

کتاب «تاریخ تحلیلی صدر اسلام» نوشته محمد نصیری رضی – معرفی شده از استاد حمید پورپاک

کتاب «تاریخ تحلیلی صدر اسلام» گزیده‏ای از حوادث و وقایع تاریخ اسلام است که با ساختار و سبک تعلیمی برای تدریس در دانشگاه‏ها نگارش یافته است.
مؤلف در مقدمه، گزارشی از محتوای کتاب و کیفیت تحقیق و تدوین و شیوه تحلیل آن ارائه کرده است.
فصل اول کتاب به مباحث مقدماتی تاریخ به طور عام و تاریخ‏نگاری اسلامی به طور ویژه اختصاص یافته است. در این فصل مباحث مختلفی از جمله مفهوم و فلسفه تاریخ و فایده آن و اعتبار داده‏های تاریخی، تاریخ‏نگاری در اسلام و اهداف و معیارهای آن، برخی از مشاهیر مورخان مسلمان قدیم و معاصر، معنای «شرق‏شناسی» و شناخت آفات عمده آن طرح شده است.
در فصل دوم با اشاره به وضعیت دو تمدن بزرگ آن زمان(ایران و روم) به اوضاع جغرافیائی و فرهنگی و سیاسی و اجتماعی «جزیره العرب» و ارزیابی جایگاه نظام جاهلی این شبه جزیره پرداخته شده است.
چشم‏انداز فصل سوم، زندگی «حضرت محمد»(ص) از تولد تا رحلت است. برخی از جنگهای مشهور و یا حوادث مهم همچون هجرت، برخورد با یهودیان و منافقان، حجّه الوداع و نامه به پادشاهان وقت از جمله مطالب این فصل‏ است.
فصل چهارم به تحلیل جریان «سقیفه» و شکل‏گیری خلافت ابوبکر و گذر از در خانه فاطمه(س)، ماجرای «فدک»، خلافت عمر، انگیزه‏ها و اسباب فتوحات، ممنوعیت نگارش حدیث و خلافت عثمان می‏پردازد.
در فصل پنجم زندگانی «امام علی بن ابی‏طالب»(ع) در دوران بعد از وفات پیامبر اکرم(ص) تا شهادت مورد تحلیل قرار گرفته است.
در فصل ششم و هفتم، زندگی سیاسی و اجتماعی و علمی «ائمه»(ع) در دوران «امویان» و «عباسیان» تا پایان «غیبت صغرا» آمده است.
468 ad

نظری بدهید

تماس با ما
پیام شما با موفقیت ارسال شد.